Uherské středověké dukáty ze sbírky Národního muzea

V katalogové části knihy je publikováno 446 dukátů, další desítky nálezových kusů uložených mimo sbírku Národního muzea jsou publikovány v kapitole věnující se pokladům.

 
Skladem (2 ks)
Kód: 947
Značka: ostatní
1 400 Kč

Vydavatel: Národní muzeum a Abalon s.r.o., 2021
400 stran, 215×295 mm, pevná knižní vazba
Jazyk: česky, shrnutí anglicky (15 stran)
ISBN: 978-80-7036-617-2, 978-80-270-8850-8

Reprezentativní publikace odborných pracovníků Národního muzea v Praze a Slovenského národního muzea v Bratislavě. Kniha je rozdělena do několika kapitol:

  • historie sbírky uherských dukátů Národního muzea a jejích tvůrců
  • ražba zlatých mincí v Uhrách v letech 1325-1540
  • poklady uherských dukátů ve sbírce Národního muzea a historie těchto pokladů
  • katalog sbírky

V katalogové části knihy je publikováno 446 dukátů, další desítky nálezových kusů uložených mimo sbírku Národního muzea jsou publikovány v kapitole věnující se pokladům. Všechny mince jsou kvalitně popsány, vyfotografovány a a na barevných reprodukcích zvětšeny. Všechny mincovní značky jsou precizně překresleny.

Velmi čtivá je přehledně zpracovaná historie ražby zlatých mincí v Uhrách, stejně tak čtenáře zaujmou rozmanité příběhy pokladů či jejich částí uložených ve sbírkách Národního muzea. Text knihy je doplněn četnými působivými velkoformátovými fotografiemi mincí či detailů mincovních obrazů. Kniha je nepostradatelnou pomůckou pro všechny zájemce o numismatiku či historii středoevropského středověku, pro který uherské dukáty představovaly univerzální mezinárodní platidlo.